Eksoz Onarım Masrafı? - Oto Forum

Yeni Cevap   Paylaş Son Cevap

eranyum 4007 kez okundu, 4 üye cevap verdi (19 Ekim 2009) Citroen
C5
Yazdan önce eksozdan farklı sesler gelince süphelenmiş ve eksozcuya gidip ufak bir kaynakla 10TL.ye yaptırmıştım. Son zamanlarda çıkan seste yine farklılık olmaya başladı, bugün aynı eksozcuya gittim iki susturucuda bitmiş, komple değişmesi gerekiyor dedi.. ve 125 TL. eksoz parça parası ve 25TL. işçilikle 150 TL. dedi.. Aynı zamanda 2 yıl garanti verdi.. 2 yıl içinde birşey olursa gel, senden para almadan değiştiriyorum dedi.. Tanıdığım kadarıyla adam iyi ve dürüst birine benziyor, fiyat sizce uygun mudur?

Şimdilik başkasına sormadım ancak eksozcunun söylediğine göre, piyasada kalite kalite eksoz varmış ve kimisi maliyeti düşük tutmak için kalitesi düşük parçalar kullanıyormuş veya susturucu takmayıp yerine eksoz borusunu içe doğru yamultuyorlarmış, tabi öyle eksozlar hem performansı düşürüyormuş, hem de yakıtı artırıyormuş vs...

özetle ne dersiniz fiyat için, yakın zamanda eksozu komple değiştiren oldu mu?
eranyum (19 Ekim 2009) Citroen
C5
unuttuğum birşey; ustanın söylediği eksoz iç-dışı galvaniz kaplıymış..


bir de arkadaşlar;
nasıl olsa eksoz sisteminin değişmesi gerekiyor, acaba performans arttırıcı bir eksoz takılırsa nasıl olur? performans açısından faydası olur mu? ve yakıtı etkiler mi?

netten araştırdığım kadarıyla arka susturucuların fiyatı 50-100 tl.den başlıyor. tabi amacım arka susturucu değiştirerek ses çıkarmasını sağlamak değil, belki performansa katkısı olur düşüncesiyle.. bir de 50-60tl.ye arka susturucular var, onlar iş görür mü, ne dersiniz?
53267
goksel19 (20 Ekim 2009) 

Moderatör


Opel
Insignia
marea kullanırken egsozu değiştirmiştim, ama 1-2 ay sonra yine sorun oldu. özel servise bakım için götürdüğümde egsozdaki parçaların uygun olmadığını söylemişlerdi. yapan adam hem 50-60 yaşlarında hemde markası matay dı. ama çok geçmedi çatırtı sesleri gelmeye başladı. o zaman komplesi 350 tl idi serviste, ben 150 yada 200 e yaptırmıştım. pişman oldum.53273
eranyum (20 Ekim 2009) Citroen
C5
göksel evet dediğin gibi orjinali daha uzun gider ancak hele ki citroen servisinde komple eksoz değişimine 400-500 tl.den daha az istemezler diye tahmin ediyorum..


memlekette kayınpeder in tanıdıkları vs. vardır, ona da fiyat sordurttum. eksozda iyi markalar gürpa veya uso gibi markalarmış. adamın takacağı eksoz bunlardan biriyse 150tl. fiyatın iyi olduğunu söylemişler. ben de bugün gidip yaptırdım.

iyiki de yaptırmışım diyorum.. eksoz sorunlu ise aracın performansı ve yakıtını etkiler diyorlardı.. ama bu kadar etkileyeceğini tahmin etmemiştim. gerçekten aracın çekişi hissedilir şekilde arttı, inşallah yakıtının bir miktar azalacağını da ümit ediyorum.
ayrıca ilginçtir, önceden gaza bastıktan sonra ayağını az hızlı kaldırınca araba silkeliyordu.. şimdi o olay da kesilmiş görünüyor..
eksoza dışardan bakınca teneke parçası gibi görünüyor, sanki çok önemli değilmiş gibi.. (yani ben öyle algılıyordum..Mutlu ama eksozun bu kadar farkettireceğini hiç tahmin etmemiştim. :O

ustanın taktığı markayı gördüm gürpa ydı..üzerinde 2 yıl garantili yazıyordu, zaten garanti kağıdını da 2 yıl olarak doldurup verdi..
yani içime sinmeyen birşey olmadı çok şükür.. inşallah memnun bırakır.
53283
goksel19 (21 Ekim 2009) 

Moderatör


Opel
Insignia
inş. sorunsuz kullanırsın. lpg yoksa çok sorun olmuyor normalde.53293Yeni Cevap   Paylaş Son Cevap

Son Eklenenler

Ayın Popüleri


7945 kez okundu


3892 kez okundu

İlgili Konular